Jak na modré světlo u obrazovek
Většina z nás má ve zvyku večer věnovat čas sledování filmů nebo pracování na notebooku. Co však možná nevíme, je to, jak modré světlo z obrazovky může ovlivnit naše spánkové vzorce. Opakované vystavování se tomuto světlu ve večerních hodinách může mít negativní dopad na naši schopnost usnout. Zde je několik tipů, jak se vyhnout těmto problémům a udržet si zdravý spánek.
Světlo, které vychází z obrazovek elektronických zařízení, není jen problémem mobilních telefonů, ale může také negativně ovlivnit naše spánkové cykly a celkové zdraví. Steven Lockley, badatel z Harvardu, objevil, že i světelná intenzita 8 luxů může narušit přirozený spánkový rytmus. Abyste si udělali představu, toto množství světla byste obdrželi, kdybyste se dívali na 14palcový notebook z vzdálenosti 1,3 metru při maximálním jasu a bez filtru modrého světla. V normální pracovní vzdálenosti, zhruba 30 centimetrů od obrazovky, by to bylo asi 100 luxů. Samozřejmě platí, že čím větší displej nebo více monitorů, tím více světla se na vás vydává.
Důsledky tohoto vlivu na lidské zdraví mohou být daleko významnější, než si mnozí uvědomují. Studie z roku 2016 provedená na University of Vermont v Burlingtonu sledovala 600 dětí a ukázala spojitost mezi delším časem stráveným u elektronických obrazovek a zvýšeným rizikem problémů se spánkem a chováním.
Existuje několik efektivních způsobů, jak minimalizovat expozici modrému světlu z elektronických zařízení. Prvním a nejúčinnějším je vypnout tyto zařízení alespoň dvě hodiny před spaním a věnovat se alternativním aktivitám. Během posledních dvou hodin dne můžete zkusit deskové hry, trávit čas s rodinou nebo přáteli, číst knížku nebo se věnovat ručním pracím. V tuto dobu můžete použít světlo s nižší teplotou barvy, což uklidní váš organismus a podpoří zdravý spánek.
Nicméně mnozí z nás se nedokáží vyhnout práci na počítači či notebooku těsně před spaním. Pro ty existuje druhá možnost - program f.lux, který je k dispozici na https://www.instaluj.cz/f-lux. Tento program snadno omezí modré světlo obrazovky podle času vašeho vstávání. Je kompatibilní s různými operačními systémy, včetně Windows, Mac, Linux, iPhone, iPad a Android, a je velmi jednoduchý na používání. Za vytvořením tohoto programu stojí Michael Herf, tvůrce známého softwaru Picasa pro úpravu fotografií. Díky němu je možné f.lux používat zcela zdarma pro osobní účely.
Je však důležité si uvědomit, že zatímco modré světlo večer a v noci není vhodné, přes den má svůj význam. Tato složka světla je v dopoledních a denních hodinách pro nás užitečná, částečně simuluje modré světlo z oblohy a má pozitivní účinky na náš organismus. Ráno nás probouzí, zlepšuje náladu a pomáhá nám zůstat bdělými, koncentrovanými a aktivními během dne.
Může být užitečné nastavit program f.lux společně s jasem displeje takto:
Ráno a během dne:
- Jas monitoru/obrazovky nastavit na 100 procent
- Program f.lux nastavit na mód "Ready to work" (6500 K)
Večer (2 hodiny před spaním):
- Jas monitoru/obrazovky nastavit na 10 procent a méně
- Program f.lux nastavit na mód "Bright before bed" (1900 K)
Pro ty, kteří nechtějí instalovat další programy, může být užitečná funkce Nočního osvětlení v operačním systému Windows. Je však třeba mít na paměti, že tato funkce se chová odlišně podle typu monitoru nebo displeje. Na některých typech úplně omezí modrou a zelenou složku, na jiných pouze z části. Přestože bude funkce Nočního osvětlení Windows vždy lepší než žádné omezení modrého světla, vždy je vhodnější přizpůsobit si jas monitoru a světlo podle času a potřeb svého spánku.